Zrozumienie koegzystencji z drapieżnikami w bezpośrednim otoczeniu pastwiska obliguje do rezygnacji z typowych ogrodzeń konstruowanych z desek, żerdzi albo gęstej siatki; podobnie jak z przenośnych zagród. Zapobieganie rozpraszaniu wypasanego inwentarza poza granice pastwiska w sytuacji drapieżnik-ofiara nie wystarczy (o przypadkach pokonania przez wypasane zwierzęta takich niestrzeżonych i/lub niewłaściwie zaplanowanych konstrukcji nie wspominając).
Prawidłowo zainstalowane ogrodzenie powinno zostać rozważone pod kątem ukształtowania terenu (zbiornik wodny/płynąca rzeka/lite skały stanowią naturalną zaporę, pagórkowaty teren/stok górski wymagają oszacowania dostępności dolina-wzniesienie) oraz następujących parametrów:

 • wystarczająca wysokość - dorosły wilk nie powinien być w stanie go przeskoczyć
 • umiarkowanie napięta siatka rozpostarta na palikach wbitych stabilnie w grunt, ściśle przy ziemi - dorosły wilk nie powinien być w stanie się pod nią przeczołgać, ani staranować jej siłą
 • prostokątne oczka mocnej, widocznej siatki o właściwych, równych wymiarach - głowa dorosłego wilka nie powinna móc się przez nie przecisnąć (za duże oczka), on sam zaś sie po nim wspiąć (za małe oczka).
 • opcjonalnie
  – górna krawędź siatki odgięta na zewnątrz
  – dodatkowa pojedyncza lub podwójna linia drutu kolczastego na wysokości ogrodzenia
  – asekuracja przewodem z drutu pod napięciem (tzw. pastuch elektryczny) 10-20cm nad ziemią, wsparcie na wysokości 1,2 metra.

proper fence dog

Implementacja takiego ogrodzenia wymaga podstawowej wiedzy na temat gatunku wilka szarego występującego lokalnie w kraju - w tym przypadku wyglądu i zachowania wilka Europejskiego jako jego podgatunku.
Zgodnie z zaleceniami - prowadzącego bieżący monitoring populacji drapieżników w Polsce - Stowarzyszenia dla natury WILK (na rok 2016), prawidłowo zaimplementowane ogrodzenie przeciw wilkom powinno zawierać następujące parametry:

 • wysokość 2,5-3 metrów
 • rozpięta wokół siatka, wkopana w ziemię na głębokość 0,5 metra lub wywinięta na 1 metr odległości na zewnątrz, po czym przykryta ziemią, ewentualnie przyciśnięta kamieniami
 • gabarytom oczek siatki za przykład może posłużyć siatka ochronna stosowana w leśnictwie do ochrony upraw młodych drzewek przed zwierzyna kopytną.

Profesjonalnie instalowane ogrodzenia są pracochłonne i kosztowne, dlatego wskazany jest ich stały montaż na niewielkiej przestrzeni, dla niewielkiego stada, lub celem zabezpieczenia miejsc permanentnie wydzielonych dla zwierząt nie spędzanych na noc z pastwiska (wilki nie polują za dnia). Na większej przestrzeni i/lub przy większej ilości zwierząt zalecane są psy pasterskie do patrolowania terenu. W ramach przenośnych zagród chroniących przed wilkami znajdują zastosowanie pastuchy elektryczne, fladry oraz turbufladry przetestowane - i pozostające w użyciu - na bazie testów i projektów badawczych w USA.

proper fence