Eksperymentalna dystrybucja ogrodzeń w kolorze niebieskim nie jest niczym nowym.

wizualny komunikat dla wypasanych zwierząt zamkniętych na ogrodzonym pastwisku
Niebieski nie jest typowym kolorem dzikiej roślinności łąkowej. Niektóre rośliny (ich kwiaty, kwiatostany, jagody) kreują ten kolor poprzez kombinację czerwonego pigmentu z innymi dostępnymi barwami. Wśród rzadkich zwierząt (pewne motyle, ptaki) nadal nie jest to bazowy kolor niebieski, lecz kombinacja pigmentowanych promieni piór albo łusek. Natura dotąd nie wynalazła niebieskiego koloru, choć samo jego znaczenie wydaje się klarowne - jest to ostrzeżenie skierowane do potencjalnych napastników lub intruzów oraz komunikat, że określone terytorium posiada swojego rezydenta.
Kozy domowe i owce, podobnie jak reszta kopytnych (sarny, jelenie) ewoluowały zachowując poziome, prostokątnie wydłużone źrenice oraz zdolność obserwacji gałkami ocznymi poruszającymi się w dwóch przeciwnych kierunkach rejestrując panoramiczny obraz, gotowe wykryć ruch zbliżającego się drapieżnika w najbliższym otoczeniu. Ogrodzenie w kolorze niebieskim chroni zatem inwentarz na wypasie, a jednocześnie w sposób dla niego widoczny definiuje granice zakazu opuszczania wyznaczonego terenu.

nocturnal wolf

wizualne ostrzeżenie dla migrujących/polujących drapieżników
Wilk szary jest gatunkiem polującym w mroku nocy (nocturnal), a konkretnie zmierzchowym (crepuscular) - najaktywniejszym w półmroku, o zmierzchu i świcie. Dedykowane ofiary wilków są zwierzętami roślinożernymi, żyjącymi w stadach, stale czujnymi, aby w razie potrzeby zerwać się do ucieczki albo spróbować kamuflażu (zastyganie w bezruchu). Ścigane są w stanie biec na tyle szybko, aby prześcignąć własny zapach. Polujące wilki korzystają z tapetum lucidum - błony odblaskowej zbudowanej z wyspecjalizowanych fotoreceptorów, poprawiającej widoczność przy niewystarczającym świetle (np. w mroku).
Ogrodzenie w kolorze niebieskim ma zatem być wskazówką dla drapieżników za dnia idących po śladach albo podążających za zapachem, o nieprzystępności przypuszczalnie łatwej zdobyczy (zwierzęta udomowione); gdy tymczasem łopoczące fladry (z naciskiem na tak samo widoczny kolor) mają funkcjonować jako wsparcie - odstraszać nocnych łowców (w asyscie opcjonalnego monitoringu przez psy stróżujące).

canine color vision

wizualna linia graniczna dla psów pasterskich
Pies domowy dziedziczy podstawy nocnego widzenia (tapetum lucidum) po przodku wspólnym z wilkiem - pracujące samodzielnie psy pasterskie stróżujące patrolują ogrodzone obszary od zmierzchu do świtu (czas łowny drapieżników), a za dnia odpoczywają pośród pasącego się inwentarza. Nocne widzenie - obok węchu i słuchu - jest im niezbędne. Natomiast psy pasterskie zaganiające pracują przy pasterzu, za dnia, skupione na pędzeniu stada owiec lub krów, noce zaś przesypiają. Mocno upraszczając, ich szybkie działanie skupia się na outrunach (dalekim obieganiu) i flankowaniu (poruszaniu wahadłowo, ciasno za prowadzonym stadem), a codzienna praca polega na utrzymaniu zaganianych zwierząt w zwartej grupie na czas wypasu, przeprowadzaniu ich z pastwiska na pastwisko oraz na wyprowadzaniu z zagrody/kojca o świcie i odprowadzaniu do zagrody/kojca o zmierzchu.
Pole widzenia jest u psa zdeterminowane pozycją oczu po obu stronach głowy - średnio 240°, w tym 30°-60° stereoskopowo, w zależności od typu użytkowego/rasy. Psy nie odbiegające od wilka typem (w tym owczarki) widzą zarówno peryferyjnie, jak i panoramicznie. W kwestii palety barw pies i wilk są daltonistami - nie odróżniają czerwonego i zielonego koloru (uwaga: nie jest to to samo, co monochromatyczne widzenie wyłącznie w czerni-bieli), podobnie jak dzika zwierzyna łowna i zwierzęta hodowlane. Kontrastujące ogrodzenie w intensywnie niebieskiem kolorze pozwala zatem zaganiającym psom w porę dostrzegać granice pastwiska, na którym pracują.

Wiedza naukowa sugeruje, że to nie kolor, a kontrast ma znaczenie w przypadku psowatych (popularnie stosowane fladry mają jaskrawy kolor pomarańczowy lub żółto-czerwony). Rażąco niebieskie ogrodzenie na naturalnie zielonym pastwisku będzie ekstremalnie widoczne. Istotne jest tutaj utrzymanie zrozumiałej, stałej w znaczeniu wiadomości, jaką ma ono przekazywać zwierzętom w bezpośrednim otoczeniu.

Tytuł archiwalny: “the fence color for livestock protection”

powiązane wpisy:
Niebieski kolor rekomendowany dla ogrodzeń ochronnych przeciw drapieżnikom