ogrodzenia

Zrozumienie koegzystencji z drapieżnikami w bezpośrednim otoczeniu pastwiska obliguje do rezygnacji z typowych ogrodzeń konstruowanych z desek, żerdzi albo gęstej siatki; podobnie jak z przenośnych zagród. Zapobieganie rozpraszaniu wypasanego inwentarza poza granice pastwiska w sytuacji drapieżnik-ofiara nie wystarczy (o przypadkach pokonania przez wypasane zwierzęta takich niestrzeżonych i/lub niewłaściwie zaplanowanych konstrukcji nie wspominając).

Prawidłowo zainstalowane ogrodzenie powinno zostać rozważone pod kątem ukształtowania terenu (zbiornik wodny/płynąca rzeka/lite skały stanowią naturalną zaporę, pagórkowaty teren/stok górski wymagają oszacowania dostępności dolina-wzniesienie) oraz następujących parametrów:

  • wystarczająca wysokość

Dorosły wilk nie powinien być w stanie go przeskoczyć.

  • umiarkowanie napięta siatka rozpostarta na palikach wbitych stabilnie w grunt, ściśle przy ziemi

Dorosły wilk nie powinien być w stanie się pod nią przeczołgać, ani staranować jej siłą.

  • prostokątne oczka mocnej, widocznej siatki o właściwych, równych wymiarach - głowa dorosłego wilka nie powinna móc się przez nie przecisnąć (za duże oczka), on sam zaś sie po nim wspiąć (za małe oczka).

Opcjonalnie
- górna krawędź siatki odgięta na zewnątrz
- dodatkowa pojedyncza lub podwójna linia drutu kolczastego na wysokości ogrodzenia
- asekuracja przewodem z drutu pod napięciem (tzw. pastuch elektryczny) 10-20cm nad ziemią, wsparcie na wysokości 1,2 metra.

Implementacja takiego ogrodzenia wymaga podstawowej wiedzy na temat gatunku wilka szarego występującego lokalnie w kraju - w tym przypadku eksterieru i zachowania wilka Europejskiego jako jego podgatunku.
Zgodnie z zaleceniami - prowadzącego bieżący monitoring populacji drapieżników w Polsce - Stowarzyszenia dla natury WILK (na rok 2016), prawidłowo zaimplementowane ogrodzenie przeciw wilkom powinno zawierać następujące parametry:

  • wysokość 2,5-3 metrów
  • rozpięta wokół siatka, wkopana w ziemię na głębokość 0,5 metra lub wywinięta na 1 metr odległości na zewnątrz, po czym przykryta ziemią, ewentualnie przyciśnięta kamieniami
  • gabarytom oczek siatki za przykład może posłużyć siatka ochronna stosowana w leśnictwie do ochrony upraw młodych drzewek przed zwierzyna kopytną.

Profesjonalnie instalowane ogrodzenia są pracochłonne i kosztowne, dlatego wskazany jest ich stały montaż na niewielkiej przestrzeni, dla niewielkiego stada, lub celem zabezpieczenia miejsc permanentnie wydzielonych dla zwierząt nie spędzanych na noc z pastwiska (wilki nie polują za dnia). Na większej przestrzeni i/lub przy większej ilości zwierząt zalecane są psy pasterskie do patrolowania terenu. W ramach przenośnych zagród chroniących przed wilkami znajdują zastosowanie pastuchy elektryczne, fladry albo turbofladry przetestowane - i pozostające w użyciu - na bazie testów i projektów badawczych w USA.

You've successfully subscribed to AgroWilk
Great! Next, complete checkout for full access to AgroWilk
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.