Alfred Wierusz-Kowalski (album)

Alfred Wierusz-Kowalski urodził się w Polsce, choć większość życia spędził kontynuując studia zagranicą. Malował ludzi (scenki obyczajowe), konie, psy myśliwskie w akcji, a zwłaszcza wilki jako motyw przewodni.

Album "Afred Wierusz-Kowalski" został wydany dwujęzycznie (Polski-Angielski), zilustrowany zdjęciami czarno-białymi i w kolorze, pochodzącymi z europejskich muzeów oraz z dedykowanej artyście stałej ekspozycji w muzeum w Suwałkach. Za opracowanie merytoryczne treści odpowiada Eliza Ptaszyńska.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849-1915) urodził się w Polsce, choć większość życia spędził kontynuując studia zagranicą. Malował ludzi (scenki obyczajowe), konie, psy myśliwskie w akcji, a zwłaszcza wilki jako motyw przewodni - w licznych wariantach, zawsze dynamicznie, dramatycznie lub anegdotycznie zarazem.
Wszystko wskazuje na to, że powodem - a raczej inspiracją - były dla niego wspomnienia z dzieciństwa związane z pewnym wydarzeniem mającym miejsce podczas podróży odbywanej po rodzinnych stronach (Suwałki, Polska), kiedy to wilki zaatakowały sanie ciągnięte przez konie. Ten odległy w czasie incydent powiódł artystę ku obserwacjom wilków pod kątem ich postawy w ruchu oraz ogólnego zachowania, po to by malować te zwierzęta w jak najautentyczniejszy sposób. Kilka z nich utrzymywał nawet w swej polskiej posiadłości (Mikorzyn), a potem tymczasowo we własnym warsztacie poza granicami kraju (Monachium).