Eksperyment - pasterka pośród wilków w Szwajcarkich Alpach

Eksperyment - pasterka pośród wilków w Szwajcarkich Alpach

Astrid, profesjonalna pasterka z Południowego Tyrolu o specjalizacji związanej z zarządzaniem stadem w rejonach występowania wilka (certyfikowana przez Swiss Sheep Owner Association (Szwajcarski Związek Właścicieli Owiec), została zatrudniona przy wypasie 420 owiec (sumarycznie 130ha, w tym 80ha pastwisk), na obszarze (Ramuz Alp) położonym dokładnie na terytorium polowań watahy Calanda liczącej obecnie 7-10 wilków.

Teren podzielono na 10 sektorów odgrodzonych Flexinetem - ogrodzeniem elektrycznym wysokości 90cm, oraz naturalnymi elementami środowiska (skały, zarośla) tam, gdzie było to możliwe. Owce były pasione dziennie od sekcji do sekcji, na przestrzeni tygodnia.
– Od początku prowadzone z pomocą psów pasterskich - rasy border collie - asystujących za dnia, trzymających stado w zwartej grupie, kiedy psy stróżujące odpoczywały.
– Następnie strzeżone przez szkolone psy pilnujące stada - rasy pirenejski pies górski - pracujących autonomicznie. Dwa z nich były trzymane wewnątrz ogrodzonego obszaru (rano, po otwarciu, wybiegały sprawdzając otoczenie), w którym zamykano owce (relokowanym co 3-4 doby), pozostałe 5 patrolowało co noc okolicę w zasięgu 20km (śledzone GPS).
Eksperyment wykazał, że wilki podchodziły do zagród regularnie co noc. Świadczyły o tym tak samo odgłosy beczenia owiec ostrzegających się nawzajem o niebezpieczeństwie, jak i charakterystyczny ton szczekania psów stróżujących pracujących pojedynczo lub w parach - sygnalizując gotowość ataku na potencjalnego intruza, gdy tymczasem pozostałe towarzyszyły pilnowanym zwierzętom.
Zarówno w 2016, jak w 2017 roku, ani jedna owca nie padła ofiarą wilków. Częstotliwość wizyt tychże polujących drapieżników wykazała tendencję zniżkową z roku na rok.

– Szwajcarska populacja wilka jest dokładnie monitorowana dzięki KORA - Carnivore Ecology and Wildlife Management (dostępny wariant anglojęzyczny).